Aktywne Centrum Zdrowia
Powieksz czcionke:

Kolonoskopia

Podstawowe informacje

 

Kolonoskopia jest to badanie endoskopowe jelita, wykonywane przez lekarza w asyście pielęgniarki endoskopowej, pozwalające na ocenę błony śluzowej całego jelita grubego. Dla zmniejszenia nieprzyjemnych odczuć, związanych z badaniem, można wykonać badanie w sedacji. Kolonoskopia polega na wprowadzeniu przez odbyt do odbytnicy i dalszych odcinków jelita grubego giętkiego aparatu (kolonoskopu) o średnicy 10 mm. Poprzez aparat podaje się powietrze, aby dzięki rozdęciu jelita uwidocznić jego ścianę (ocena błony śluzowej). W trakcie badania, jeżeli jest taka potrzeba, pobiera się wycinki błony śluzowej do badania histopatologicznego (ocena tkanek pod mikroskopem). W czasie badania istnieje również możliwość wykonania prostych zabiegów endoskopowych (usunięcie polipów -polipektomia lub tamowanie krwotoków).

 

Przygotowanie do badania

 

Przygotowanie preparatem FORTRANS: 4 saszetki preparatu i 4 litry płynu (najlepsza woda mineralna niegazowana – potrzebna do rozpuszczenia preparatu). Przygotowanie do badania, mające na celu wyczyszczenie jelita grubego z zalegającego kału rozpoczynamy w dniu poprzedzającym badanie. Rano można spożyć lekkie śniadanie. Po płynnym posiłku (np. zupa) między godziną 12:00 a 14:00 rozpoczynamy picie rozpuszczonego preparatu. Każdą saszetkę rozpuszczamy w 1 litrze wody (dobrze mieszając)- otrzymamy 4 litry roztworu, które należy wypić do godziny 22:00. Dla poprawy smaku można dodać sok z cytryny. W czasie przygotowywania się do badania nie należy spożywać pokarmów stałych. Można pić inne płyny poza płynami o intensywnym zabarwieniu – nie należy pić czerwonego barszczy, soków z owoców o intensywnym czerwonym zabarwieniu. Należ pić płyny po zakończeniu przygotowania i w dniu badania.

WAŻNE: Pacjenci z rozpoznanymi chorobami przewlekłymi (choroby układu krążenia, cukrzyca, lub przewlekle) stosujący leki (Acard, Clopidogrel, Acenocumarol lub inne leki wpływające na krzepliwość krwi), proszenie są o poinformowanie o tym personelu pracowni tydzień przed kolonoskopią. Kilka dni przed badaniem prosimy o wykluczenie z diety pokarmów drobnoziarnistych (np. chleb wieloziarnisty, mak, słonecznik, owoce zawierające drobne pestki – np.: kiwi, winogrona, agrest, itp.).

 

Czas badania

 

Badanie trwa od 20 do 40 minut. Opis badania  dostępny jest od razu po jego wykonaniu. W wypadku, gdy pobierano materiał do badania histopatologicznego, wynik badania gotowy jest po 3 tygodniach.

 

 

 

By Autson Web Design