Aktywne Centrum Zdrowia
Powieksz czcionke:

Tomografia komputerowa

Podstawowe informacje

 

Tomografia komputerowa (TK, CT) wykorzystuje promieniowanie rentgenowskie do obrazowania części ciała w płaszczyźnie poprzecznej z możliwością uzyskania wtórnych rekonstrukcji obrazu w innych płaszczyznach oraz rekonstrukcji dwu- i trójwymiarowych. Jest metodą często wykorzystywaną w diagnostyce zmian kostnych, a szczególnie struktur małych i delikatnych np. uszu, zatok. Bezpośrednio przed badaniem jamy brzusznej i miednicy mniejszej pacjent otrzymuje doustny środek kontrastowy niezbędny do uzyskania wartościowych  diagnostycznie obrazów. Promienie rentgenowskie nie są obojętne dla organizmu człowieka, dlatego badanie tomografii komputerowej wykonuje się wówczas, gdy istnieją racjonalne wskazania medyczne. Wskazania: bóle głowy, podejrzenie nowotworu, precyzyjna ocena podejrzanych struktur wykrytych w badaniu USG itp.

 

Przygotowanie do badania

 

Na czas badania należy ubrać się w wygodne (luźne ubranie bez metalowych dodatków, takich jak guziki, klamry, agrafki, broszki) oraz zdjąć biżuterię, okulary, aparat słuchowy. Przed badaniem tomograficznym jamy brzusznej podaje się doustnie jodowe środki cieniujące. Po podaniu środka kontrastującego może wystąpić uczucie gorąca lub metalicznego smaku w ustach. Jeżeli osoba badana jest uczulona na środki kontrastowe -powinna o tym powiadomić lekarza. Jeśli badanie wymaga podania dożylnego środka kontrastowego, wskazane jest pozostanie na czczo przez 6 godzin wcześniej. W wypadku, gdy osoba badana stale przyjmuje leki – może je przyjąć także w dniu badania.

 

Badanie nie może być wykonywane w czasie ciąży. W przypadku wątpliwości wskazany jest kontakt z lekarzem. Pacjentki karmiące piersią powinny przerwać karmienie na  24 godziny po badaniu.

 

Czas badania

 

Badanie trwa ok. 30 minut.

 

 

By Autson Web Design